Aktualności

23 XI 2021 r. odbyły się drugie zajęcia przyrodnicze w ramach współpracy z Ligą Ochrony Przyrody w grupie III (5 - latki). Tym razem przedszkolaki poznały „Wydmową roślinność bałtyckiego wybrzeża”. Oglądając prezentację i ilustracje dowiedziały się co to są wydmy, jak się nazywają i w jaki sposób je chronić. Poznały gatunki roślin występujące nad naszym morzem. Utrwaliły wiedzę o Bałtyku układając puzzle przedstawiające roślinny wydmowe. Na koniec zajęć dorysowując do morskiej trawy różne elementy, dzieci stworzyły piękne ilustracje. Powstały obrazy przedstawiające burze piaskowe, plaże, wydmy, zwierzęta i rośliny. Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały zakładki przedstawiające bałtyckie muszle. Warsztaty były dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

19 XI 2021 r. w ramach współpracy z Ligą Ochrony Przyrody w grupie III (5 - latki) odbyły się warsztaty: „Dobre rady na odpady”. Na zajęciach dzieci obejrzały bajkę edukacyjną „Rady na odpady” oraz ilustracje przedstawiające sposoby segregowania odpadów. Dowiedziały się jak odpady zanieczyszczają środowisko, po co i w jaki sposób je segregujemy, co to jest recykling i co można zrobić z odpadów. Poznały kolory i przeznaczenie pojemników do sortowania odpadów, a w czasie zabawy w zespołach, utrwaliły zdobytą wiedzę. Na koniec dowiedziały się jak można wykorzystać nieużytki do zabaw. Na zajęciach z nakrętek od napojów, gazet i patyczków przedszkolaki wykonały żaglówki. Dzieci puszczały je na wodę, a dmuchając przez słomki, wprawiały je w ruch. Zabawa była bardzo udana.
Pięciolatki już teraz wiedzą jak dbać o środowisko i segregować odpady.

Dnia 19 listopada w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Dzieci obejrzały prezentację przedstawiającą Janusza  Korczaka, wysłuchały piosenki o prawach dziecka. Dzieliły  się swoimi  spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu dzieci oraz o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Dzieci wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy My dorośli nigdy o tym nie zapominali.

My, jako przedszkole wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem.

18 listopada 2021 r. do naszego przedszkola przyjechał Teatr Conieco i wystawił przedstawienie pt. „Królem być”.

Przedszkolaki obejrzały opowieść o młodym lwie, który był dumny ze swojej siły i sprytu. Chwalił się przed ojcem, że jak dorośnie, wszyscy będą bać się nowego króla.
Ojciec pouczał go, że siła i spryt potrzebne są tylko w czasie polowania, a nie do straszenia innych, oraz, że warto szanować wszystkich i mieć dużo przyjaciół. Opowiedział też jak mała małpka uratowała mu kiedyś życie, bo była jego przyjaciółką.
Młody lew wyruszył więc na poszukiwanie przyjaciół. Wkrótce przekonał się, że przyjaźń to wspaniała przygoda. Z wielkim zapałem pomagał choremu słonikowi i jego mamie. Z gorylem stworzył zespół cyrkowy, żeby rozweselić sępa. Angażując się we wszystko całym sercem, świetnie się bawił i zyskał wielu przyjaciół.
Dumny ojciec chwalił go teraz i cieszył się, że syn rośnie na wspaniałego władcę.

To było piękne i pouczające przedstawienie, które wszystkim dzieciom bardzo się podobało.

W naszym Przedszkolu powstał ZIELNIK EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNY.
W mijającym tygodniu dzieci wszystkich grup wysadziły cebulki tulipanów, żonkili, hiacyntów i krokusów, aby na wiosnę obserwować jak wyrastają i rozkwitają. Posadzone są też byliny i miniaturki krzewów. Na wiosnę dzieci  zasieją zioła, warzywa i kwiaty.
Cieszymy się kolejną inicjatywą w naszym Przedszkolu. Zielnik będzie służył wsparciu rozwoju dzieci, szczególnie w zakresie edukacji przyrodniczej i zdrowotnej. Dzieci będą uczyły się współdziałania, rozbudzały ciekawość poznawczą, rozwijały umiejętność obserwacji i wnioskowania oraz wrażliwość estetyczną i dbanie o otoczenie.
Zielnik będzie też wspaniałym miejscem do pracy z dziećmi ze SPE, zapewniając im wrażenia sensoryczne, wyciszenie, koncentrację i kojący, bezpośredni kontakt z naturą.